Ugrás a fő tartalomra

2024/2/12 - A föld történelmének záró eseményei (június 22)

A föld történelmének záró eseményei


Az igazság, bölcsesség, tanács és értelem minden pénzt megér, vedd meg bármi áron, de soha el ne add semmiért!

A példabeszédek könyve 23:23 (EFO)


Ha lehet egyetlen javaslatom az éppen aktuális kedvenc regényed olvasását illetően, akkor jól hallgass ide: soha, de soha ne lapozz az utolsó oldalra és ne olvasd el idő előtt! Tanulj az én esetemből! De még az utolsó bekezdést, sőt, az utolsó mondatot se nézd meg előre! Miért akarnád már a történet elején tudni, hogy hogyan lesz vége? Ugye, hogy nincs sok értelme?


Pedig ilyenek vagyunk mi, emberek. Lehet, hogy nem mindenki, de az, hogy iskolakezdéssel körülbelül egy időben a könyvesboltok polcain tucatjával jelennek meg a "kötelezők röviden" – tudom, hogy tudod, miről beszélek! – és inkább nézünk meg egy YouTube videót arról, hogy hogyan kell kenyeret sütni, mint hogy elolvasnánk a receptet (vagy megsütnénk) magunknak, ezt mutatja. Szeretünk gyorsan, egyszerűen információhoz jutni még akkor is, ha az információ hamis.


A Bibliával kapcsolatban pedig hatványozottan ilyen a helyzet. Vannak olyan szakaszok, amik a jövőbe engednek valamennyicske betekintést, és mi rögtön szőjük-fonjuk a különböző összeesküvés-elméleteket, mert tudni akarjuk az igazságot – lehetőleg minél hamarabb, minél egyszerűbben, és minél inkább úgy, hogy abból mi tűnjünk ki nyertesként.


Mire ösztönöznek bennünket a következő igék: A példabeszédek könyve 23:23, János evangéliuma 8:32 és 17:17? Mit tudunk meg az igazságról és annak értékéről? 


Beszélgessetek arról, hogy mi az igazság a Biblia szerint! 

Az igazság maga a Biblia? Az igazság benne van a Bibliában? Az igazság Jézus? Az igazság Istennél van? Valami teljesen más? Próbáljátok meg alátámasztani a Bibliából!


Az elmúlt negyedévben, melynek már jócskán a vége felé járunk, a Nagy Küzdelem témáját jártuk körbe. Ez a kozmikus konfliktus a jó és a rossz – Isten és Sátán – között egyetlen konkrét területen összpontosul: az imádatban. Ez az egyetlen dolog, ami különválasztja az igazakat a gonoszoktól. Nem a tudás, nem a cselekedetek nagy összessége, hanem az, hogy kit illet az ember imádata.


Mit tudunk meg, és mit nem a következő szakaszokból? A jelenések könyve 7:1-3, 14:1, 13:16-17? Mi az Isten pecsétje, és mi a fenevad bélyege?


Az ember mindent érteni akar, és lehetőleg előre ki is találni, ezért az idők során rengeteg különböző módon jövendöltük már meg az utolsó napok eseményeit – melyekről a Jelenések könyve rémálomszerű képekben tájékoztat bennünket.


Megpróbáljuk kitalálni, hogy mi az Isten pecsétje, mi a fenevad bélyege. Nyilván a gondolat alapja, hogy ha ezeket tudjuk, kijátsszuk a rendszert és ránk már nem jelent fenyegetést a rosszabbik verzió, – de ez naiv gondolkodás. Hiába utasítjuk vissza – különböző összeesküvés-elméletekre hivatkozva – a Fenevad bélyegének titulált vasárnapi istentiszteleti összejövetelt, az általunk elítélt felekezet dicsőítési stílusát, a COVID-oltást, a bőr alá ültethető chipet, vagy a Vodafone-előfizetést (igen, ilyen is volt!), a rossz hír az, hogy nem vagyunk védve Sátán ügyeskedéseivel szemben. Hiszen a Fenevad bélyegének az ellenszere nem az én erőfeszítésem, hanem az Isten pecsétje.


Milyen ígéretet ad a fenti bizonytalanság közepette Isten ezekben az igékben? Jóel próféta könyve 2:21-24, Az Apostolok Cselekedetei 2:1-4, 2:41-47, Hóseás próféta könyve 6:3, Zakariás próféta könyve 4:6, 10:1, Jakab levele 5:7-8? Mit jelentenek a “korai eső” és “késői eső” kifejezések? Mit tudhatunk meg ezekből is az Isten pecsétjét illetően?


Egy alkalommal vásároltam egy könyvet, ami nagyon érdekelt. Lelkesen ültem neki, és rövid idő alatt végig is olvastam az egészet – illetve mindent, ami megvolt belőle, lévén, hogy az utolsó két oldalt elfelejtették hozzákötni a könyvhöz. Befejezés híján nem volna teljes a történet. Milyen jó, hogy a Bibliánk nem a nagy küzdelemmel, hanem a nagy győzelemmel ér véget! A menyasszony győzedelmeskedik a fenevad felett és magával viszi a gyermekeit.


Mindezek fényében térjünk vissza egy pillanatra az igazság és az imádat összefüggésére!


Ha az  Igazság Istennél van, indukálja az imádatunkat, ahogy Jézus bemutatja számunkra azt a teljességében, akkor mi kell ahhoz, hogy az utolsó időben helyt álljunk? Mit találtok erről a Bibliában?


Teljes válaszokat nem ad a Biblia a kérdések nagy részére. Feltételezni persze lehet, de vigyázzunk, nehogy beleessünk ilyen Vodafone-os konteókba. Fel kell ismernünk, hogy Istent csak akkor fogjuk teljesen megismerni, amikor szemtől szemben találkozunk vele. Ugyanígy, az utolsó napok eseményei is csak akkor lesznek egyértelműek, amikor már ott leszünk. Addig csak próbálkozhatunk megérteni, amit Isten az orrunkra köt. Olyan ez, mintha egy hangya az eget kémlelve próbálná kikutatni a világegyetem nagy összefüggéseit. Sokszor még azt sem értem, hogyan működik egy-egy konyhai eszköz (mikró, valaki?) hát még Isten… De persze ez nem azt jelenti, hogy nem kell törekedni a megismerésre, és felkészülni arra, amire nem lehet. Mindezt úgy, hogy belekapaszkodunk Isten kegyelmébe.


Neked mi jelent bátorítást, amikor a jövőre és különösen a fent tárgyalt “utolsó napokra” gondolsz?


Barátod, Kiki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/3/4 – Példázatok (július 27)

  Példázatok Ezt is mondta nekik: „Gondoljátok át alaposan, amit hallotok! Amilyen mértékkel mértek, ugyanazzal fognak nektek is mérni. Sőt, még ráadást is kaptok. Akinek ugyanis már van, annak majd még többet adnak. Akinek azonban nincs, attól még azt is elveszik, amije eddig volt.” Márk evangéliuma 4,24-25 EFO Talán már nektek is feltűnt, de Jézusnak gyakran voltak nehezen érthető mondatai, amik már akkor fejtörést okoztak hallgatóinak. Most, 2000 évvel később, a Biblia olvasóit pedig még inkább zavarba ejtik ezek a megszólalások. Gondoljatok csak az olyan kijelentésekre, mint a fentebbi alapige! Próbáljátok megfejteni, mit jelenthet ez a mondat önmagában! A kérdést akár találós kérdésként is feltehetnénk: mi az, amiből ha valakinek van, még többet kap belőle, ha viszont nincs (vagy úgy tesz, mintha nem lenne), akkor a meglévőt is elveszik tőle? Természetesen nehéz megoldást találni egy ilyen gondolatra, különösen ha kiragadjuk azt a szövegkörnyezetéből. Hiszen Jézus mindig valamily

2014/1/4 Gyermekek tanítása

„A főpapok és a törvénytanítók látták Jézus csodálatos gyógyításait, és hallották, amint a gyerekek a Templom területén így kiáltoznak:  » Hozsánna a Dávid Fiának!« Mindezek miatt nagyon megharagudtak, és megkérdezték Jézustól:  » Nem hallod, mit kiabálnak ezek a gyerekek?!«  » Hallom! — válaszolta Jézus. — De bizonyára olvastátok ezt az Írásban: A csecsemők és a kisgyermekek szája által szereztél magadnak dicséretet.«” (Máté 21:15-16 - EFO) Ma olyan korban élünk, ahol egyre nagyobb hangsúlyt fektet a társadalom és a média a korai felnőtté válásra. Az új generációnak egyre több és egyre nehezebb feladatokkal kell szembenézniük. Fontos az oktatás, a tananyag, a színvonal tartása a környező országokhoz képest. Felnőttek irányítanak, és így mintha mindenki megfeledkeznek arról, hogy kiket is érintenek ezek az elvárások. Jézus viszont kiemelt egy csoportot, akiknek jó tulajdonságait példaként állítja a felnőttek elé, és ez a csoport a gyermekek. De miért is emelte ki Jézus ilyen