Ugrás a fő tartalomra

2024/4/8 - Ószövetségi próféciák beteljesedése (november 23)

 

Ószövetségi próféciák beteljesedése
Gondolatébresztő illusztrációk2.png


Mellettem azonban erősebb bizonyítékok szólnak, mint János tanúskodása: a tetteim! A feladatok, amelyeket az Atya rám bízott, hogy elvégezzem, azok bizonyítják, hogy ő küldött engem.

János evangéliuma 5:36


Hogyan tudod bizonyítani valaminek a nem létezését? Láttam múltkor egy képsorozatot. Valaki rendelt egy csomagot, és nem kapta meg. Írt a feladónak, aki válaszként megkérte a vevőt, hogy bizonyítsa be: a csomag nem érkezett meg. Erre a vevő küldött 5-6 képet, ahol látszik a bejárati ajtó (csomag nélkül), az étkezőasztal (csomag nélkül), és a lakás különböző pontjai (szintén csomag nélkül).


Valaminek a nem létezését szinte lehetetlen alátámasztani. A Biblia viszont valami létezését akarja bizonyítani nekünk. Vágjunk is bele, és nézzük meg, mit, miért és hogyan bizonyít!


Kezdjük azzal, hogy mit próbál bebizonyítani! Mi a Biblia központi üzenete? Olvass el néhány történetet, leírást, törvényt az ószövetségből, és gondolkozz rajta, hogy mire mutathatnak előre! Ha eszedbe jut még bármi hasonló, azt is vedd hozzá, gondolkozz rajta, oszd meg a többiekkel!


Zakariás próféta könyve 9:9

Mózes negyedik könyve 21:4-9

Mózes negyedik könyve 9:12


Elég sok minden mutatott rá, hogy kicsoda Jézus. A fenti három szakasz valójában már a földi szolgálata végére mutatott, de találni jó párat, ami Jézus születését vagy valami mást jelzett. A jelek tengerében hogyan veszíthették el az üzenetet például a farizeusok?


Hallottál már prófécia-értelmezgetéseket a végidőről? Mi volt a középpontban? Mi volt az, ami leginkább megragadta a figyelmed (még akkor is, ha esetleg az, aki beszélt róla, nem erre hegyezte ki az üzenetet)? Hogyan tud félresiklani egy üzenet, amit Istentől kapunk?


Játszottál már “suttogó postás” játékot? (Lehet, hogy nálatok másképp hívták.) Tudod, amikor sorba kell állni, és az első súg valamit a második fülébe, a második a harmadikéba, és így tovább, míg a sor végére már teljesen más üzenet érkezik. Néha így járunk a próféciákkal is. Mire eljut a fülünkig, annyiszor át lett rágva, hogy teljesen más lett az üzenet, mint ami az eredeti cél volt. Át kell hatoljon az olvasó elképzelésein, tanulmányain, ötletein, kultúráján… utána a kimondott szavakon, amik eljutnak hozzád… te értelmezed az ismereteid, ötleteid, kultúrád, tanulmányaid alapján… és a végén kapsz valamit, ami lehet, hogy (legfeljebb) csak részben volt benne a szövegben, és valójában egyáltalán nem azt akarta mondani, amit megértettél.


Így volt ez akkor, és így van ez ma is. De mit tehetünk ellene? Mit tehetsz, hogy jobban megértsd, ami a Bibliában van? Hogyan tudsz úgy tanulni, hogy ne veszítsd el az üzenetet? Mire figyeltek Jézus korában azok, akik nem ismerték fel Őt, és mire figyelünk most, amikor próféciákat értelmezgetünk?


Nem tudom mire jutottál, de adok egy jó tanácsot: ne veszítsd el a fókuszt! A keresztény szó nem a keresztre, hanem magára Krisztusra mutat. Nekünk, keresztények számára Ő áll a középpontban. Amikor előveszed a Bibliád, próbáld Őt látni benne! Amikor egy próféciával találkozol, akkor a kegyelmet keresd, ne a szörnyűségeket! A lényeg, hogy ne veszítsd el a fókuszt!


Azt nem tudom bebizonyítani neked, hogy valami nem létezik, de egy valamire rengeteg bizonyítékom van. Jézus megváltott, és ez a legfontosabb, amit a Bibliádban megtalálhatsz! Legyen ez a középpontban!


Dávid


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...