8. Szabad akarat, szeretet, isteni gondviselés (Február 22.)
Ezt azért mondom nektek, hogy teljes békességetek és bizalmatok legyen bennem. Ezen a világon próbatételek, nehéz időszakok és szenvedések várnak rátok, de legyetek bátrak: én már legyőztem a világot.
János 16:33 (EFO)
Isten elvileg mindenható, mindent tudó és tökéletesen szerető. Ez elméletben azt kéne jelentse, hogy a világon minden tökéletesen úgy alakul ahogy Ő szeretné, és mivel Ő szeret minket, így minden szépen rendben történik. A baj csak ott van, hogy vannak rossz dolgok. Akkor mégis ez hogy működik? Ebben a tanulmányban ezzel a kérdéssel fogunk foglalkozni.
Gondolkoztál már azon, hogy mi befolyásolja a minden nap történő eseményeket? Miért történik jó vagy rossz a saját életedben vagy a világban? Milyen gondolatok következnek abból ha minden eseményt Istennek tulajdonítunk?
Láttál már dominókat dőlni? Hosszú sorokon keresztül borulnak egyesével a kis kockák, az elsőtől az utolsóig. Ahogy egyesével dőlnek egymásra a kis elemek, szépen ellökik egymást, míg az utolsó is leborul. Véletlen? Dehogy is. Következmény. Ha egy dominó kicsit is rosszul van letéve, az egész rendszer széthullik.
Iyen a világunk működése is. Ha egy kicsit elcsúszik valami, akkor már nem feltétlen a jó irányba dől a dominó. Eredetileg minden szépen sorba volt rakva. Megvolt a rend, és mindennek megvolt az útja. Sajnos történt egy kis módosítás, ami miatt az egész rendszer szétesett.
Egyszerű kérdés, de fontos: Mikor és mi tette tönkre Isten eredeti tervét? Miért történhetett meg ez? Miért lehet a világban bűn? Ha Isten csak úgy simán eltörölhetné a bűnt és mindent egy csettintéssel rendbe hozhatna, miért nem teszi meg?
Nem lenne sokkal egyszerűbb az élet, ha Isten csak egy gondolattal rendbe tenné a világot? Persze egyszerűbb lenne. De az egész a szeretetről és a szabad akaratról szól. Gondolj csak bele! Ha Isten csak úgy kitörli a bűnt, Sátánt, törli az emlékeket, vagy bármi hasonlót csinál, onnan nem beszélhetünk szabadságról. Ezt úgy hívják rabszolgaság.
Mit jelent a szabadság? Hofi Géza híres mondata: “Szabad ember szabad országban azt csinál amit szabad.” Mit jelent a szabad akarat? Mi lett volna, ha Isten csak úgy törölte volna a “lázadást” és ismét mindent beragyogott volna a tökéletesség?
Ha a kisfiam eltöri a kedvenc játékát és nem tudom megjavítani, akkor én rossz apa vagyok? Megtörténik arányaiban sűrűn, de ettől én nem lettem kevésbé szerető apa. A világunk eltört, és nem olyan könnyű megjavítani. Néha egy játékot sokáig tart ismét összerakni. Isten mindent megtesz hogy helyre tegye, de nem olyan egyszerű a dolog. Mindezt úgy próbálja megtenni, hogy ne sérüljön a szabadságod. A szabadság amivel minden nap valamilyen szinten töröd a világot. Mint szerető apa, nem fog veled kiabálni miatta, de a következményeket nem tünteti el.
Isten szeret, viszont a döntések következményét viselnünk kell. Ez azonban nem jelenti azt, hogy magunkra hagy bennünket. Az alapige azt mondja, hogy Ő már győzött. Már legyőzte a lázadást, már vége a harcnak, már csak a helyreállítás zajlik. Sosem vagy a küzdelmeidben egyedül, mert az, aki már győzött, mindig a te oldaladon áll, és próbál bátorítani. Újra és újra erőt akar adni neked, hogy fel tudj kelni.
Isten mindenható és ezzel a mindenhatósággal mindent megtesz, hogy majd vele legyél az Új Földön. Mindent tudó, így azt is tudja hogy milyen nehézségeken mész át, és veled együtt sír amikor valami fáj és nevet amikor boldog vagy. Isten tökéletesen szerető, ezért szabadságot ad neked, viszont minden helyzetben melletted áll, és amikor szeretnéd, átölel.
Dávid
Megjegyzések
Megjegyzés küldése