Ugrás a fő tartalomra

2025/1/8 - Szabad akarat, szeretet, isteni gondviselés (február 22)





 8. Szabad akarat, szeretet, isteni gondviselés (Február 22.)


Ezt azért mondom nektek, hogy teljes békességetek és bizalmatok legyen bennem. Ezen a világon próbatételek, nehéz időszakok és szenvedések várnak rátok, de legyetek bátrak: én már legyőztem a világot.

János 16:33 (EFO)


Isten elvileg mindenható, mindent tudó és tökéletesen szerető. Ez elméletben azt kéne jelentse, hogy a világon minden tökéletesen úgy alakul ahogy Ő szeretné, és mivel Ő szeret minket, így minden szépen rendben történik. A baj csak ott van, hogy vannak rossz dolgok. Akkor mégis ez hogy működik? Ebben a tanulmányban ezzel a kérdéssel fogunk foglalkozni.


Gondolkoztál már azon, hogy mi befolyásolja a minden nap történő eseményeket? Miért történik jó vagy rossz a saját életedben vagy a világban? Milyen gondolatok következnek abból ha minden eseményt Istennek tulajdonítunk?


Láttál már dominókat dőlni? Hosszú sorokon keresztül borulnak egyesével a kis kockák, az elsőtől az utolsóig. Ahogy egyesével dőlnek egymásra a kis elemek, szépen ellökik egymást, míg az utolsó is leborul. Véletlen? Dehogy is. Következmény. Ha egy dominó kicsit is rosszul van letéve, az egész rendszer széthullik.


Iyen a világunk működése is. Ha egy kicsit elcsúszik valami, akkor már nem feltétlen a jó irányba dől a dominó. Eredetileg minden szépen sorba volt rakva. Megvolt a rend, és mindennek megvolt az útja. Sajnos történt egy kis módosítás, ami miatt az egész rendszer szétesett.


Egyszerű kérdés, de fontos: Mikor és mi tette tönkre Isten eredeti tervét? Miért történhetett meg ez? Miért lehet a világban bűn? Ha Isten csak úgy simán eltörölhetné a bűnt és mindent egy csettintéssel rendbe hozhatna, miért nem teszi meg?


Nem lenne sokkal egyszerűbb az élet, ha Isten csak egy gondolattal rendbe tenné a világot? Persze egyszerűbb lenne. De az egész a szeretetről és a szabad akaratról szól. Gondolj csak bele! Ha Isten csak úgy kitörli a bűnt, Sátánt, törli az emlékeket, vagy bármi hasonlót csinál, onnan nem beszélhetünk szabadságról. Ezt úgy hívják rabszolgaság.


Mit jelent a szabadság? Hofi Géza híres mondata: “Szabad ember szabad országban azt csinál amit szabad.” Mit jelent a szabad akarat? Mi lett volna, ha Isten csak úgy törölte volna a “lázadást” és ismét mindent beragyogott volna a tökéletesség?


Ha a kisfiam eltöri a kedvenc játékát és nem tudom megjavítani, akkor én rossz apa vagyok? Megtörténik arányaiban sűrűn, de ettől én nem lettem kevésbé szerető apa. A világunk eltört, és nem olyan könnyű megjavítani. Néha egy játékot sokáig tart ismét összerakni. Isten mindent megtesz hogy helyre tegye, de nem olyan egyszerű a dolog. Mindezt úgy próbálja megtenni, hogy ne sérüljön a szabadságod. A szabadság amivel minden nap valamilyen szinten töröd a világot. Mint szerető apa, nem fog veled kiabálni miatta, de a következményeket nem tünteti el.


Isten szeret, viszont a döntések következményét viselnünk kell. Ez azonban nem jelenti azt, hogy magunkra hagy bennünket. Az alapige azt mondja, hogy Ő már győzött. Már legyőzte a lázadást, már vége a harcnak, már csak a helyreállítás zajlik. Sosem vagy a küzdelmeidben egyedül, mert az, aki már győzött, mindig a te oldaladon áll, és próbál bátorítani. Újra és újra erőt akar adni neked, hogy fel tudj kelni.


Isten mindenható és ezzel a mindenhatósággal mindent megtesz, hogy majd vele legyél az Új Földön. Mindent tudó, így azt is tudja hogy milyen nehézségeken mész át, és veled együtt sír amikor valami fáj és nevet amikor boldog vagy. Isten tökéletesen szerető, ezért szabadságot ad neked, viszont minden helyzetben melletted áll, és amikor szeretnéd, átölel.

Dávid


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...