Ugrás a fő tartalomra

2025/1/6 – Isten szereti az igazságot (február 8)



 6. Isten szereti az igazságot (Február 8.)A képen vázlat, clipart, rajz, Vonalas grafika látható

Automatikusan generált leírás


Tegyük fel, hogy a következő házi feladatot kaptad: “Építsd meg a saját világodat, saját szabályokkal, a te elképzeléseid alapján. Bármi lehet benne, csak legyen működőképes a rendszer. Lehetnek benne állatok, növények, emberekkel vagy nélkülük, a te döntésed. Tervezd meg és mutasd be következő órán a világodat.”

A vizuális elemeken kívül mi lenne benne? Milyen alapszabályokra lenne szükséged ahhoz, hogy működjön a világod?


Ha van kedved, valóban gondolkodj el rajta és készíts egy vázlatot a te elképzeléseidről!


Amikor Isten a földet teremtette, úgy gondolta, hogy a szeretet és a rend lesz az alapkő, amire épít. A világát az egyensúly és az igazság jellemzi majd. Ki akarta zárni a káoszt, a hazugságot és a fájdalmat. Ez nem azt jelentette, hogy ezek nem léteztek, de nem akarta megismertetni a teremtményeivel a rosszat.


Idézzétek fel Lucifer lázadását. Mivel tette tönkre Isten tökéletes világát? Te mit tettél volna Isten helyében, hogyan válaszoltál volna Lucifer vádjaira?


Ebből a pontból kiindulva talán gyorsabban meg is értjük azt a kijelentését Istennek, hogy szereti az igazságot. A Teremtő így mutatja be magát ebben a peres ügyben: Mert én, az Úr, szeretem az igazságot, gyűlölöm a rablást és az álnokságot…” (Ézs 61:8). “Kőszikla ő, tetteiben tökéletes, mert igazságos minden útja. Hű az Isten, nem hitszegő, igaz és egyenes ő” (5Móz 32:4). “Ez pedig az az üzenet, amelyet tőle hallottunk, és hirdetünk nektek, hogy az Isten világosság, és nincs benne semmi sötétség” (1János 1:5). A jóság és a rend fenntartja a világot, jelenlétükben harmóniában élhetnek Isten teremtményei. Amikor végzett a teremtéssel, azt mondta, hogy igen jó, és megpihent. A gonoszságot, ami árt ennek a világnak, elutasítja, sosem volt köze hozzá. A Biblia Sátánnak nevezi ezt a gonoszt, ami ellentétes Istennel és az Ő lényével: “...Embergyilkos volt kezdettől fogva, és nem állt meg az igazságban, mert nincs benne igazság. Amikor a hazugságot szólja, a magáéból szól, mert hazug, és a hazugság atyja.” (János 8:44). Ő már a legelejétől fogva Isten igazságát támadta és a mai napig is ez az egyik legerősebb fegyvere. Isten igazságra épült világának alapjait szeretné megingatni.


De mit is takar az, hogy Teremtő Atyánkat igazságosnak nevezzük? Benne “nincs változás, vagy változásnak árnyéka” (Jakab 1:17). Vagyis mindig az volt, aki, és mindig az is lesz. Így ha valamit megígér, abban bízhatunk, hogy be is tartja. A Bibliából tudhatjuk, hogy “a bűn zsoldja a halál” (Róma 6:23) és hogy a gonosz el fog tűnni a Földről, amikor Isten újjáteremti. Ő igazságos, és nem hagyhatja, hogy teremtményei örökké szenvedjenek. De amíg el nem rendezi ezt az ügyet, sajnos a következményeket magunkon érezzük. Nem lenne igazságos tőle, ha elrejtené, “kegyes hazugsággal” könnyítene ezeken a kikerülhetetlen rossz dolgokon vagy kivételezne egyesekkel. Az egyensúly felborult, nem tetteti, hogy minden rendben van. Viszont irgalmasságból ígéretet tett és reményt adott, hogy lesz vége ennek a küzdelemnek. Amíg itt vagyunk ezen a földön, mindent megtesz, hogy segítsen. Hazugságok, kiskapuk és kijátszások nélkül. Ő maga is eljött és részt vett ebben a harcban, amit nekünk is viselnünk kell, csakis a játékszabályokat betartva. Addig is vigasztal minket a tudat, hogy ha a nagy küzdelem szabályaiban a fájdalmas részeket is betartja, mennyivel inkább fogja a jót, a gyógyító ígéreteit és segítő szavát is megtartani! Most nem arra van szükségünk, hogy minden rendben menjen, hanem arra, hogy akkor is nyeregben maradjunk, amikor rázós az út.


Mik azok a “játékszabályok”, amiket Isten betart? Miért lehetnek számára ilyen fontosak? Hiszen Ő a Mindenható, a szabályok felett is tud uralkodni. Vajon miért döntött úgy, hogy nem vonja ki magát alóluk?


Nagyon sok üzenetet küldött, hogy bemutassa milyen Úr is Ő. Azt már tudjuk róla, hogy szerető és irgalmas, nem örül a fájdalomnak, nem szereti a hamisságot, az igazság és a fény istene. Ha ehhez még azt is párosítjuk, hogy igazságos, és betartja a szabályokat, megtartja az ígéreteit, ráadásul mindezt gyengéden és együttérzően, akkor nincsen semmi aggódásra okunk. Arra hívlak, hogy keresd minden nap ezt az Istent, aki képes elűzni a sötétséget és a fájdalmat, tisztel és becsül annyira hogy ne áltasson kegyes hazugsággal, de erőt ad a jó és rossz közötti küzdelemben, hogy az ő oldalán nyerj, és végül együtt élvezd vele azt az eredeti világot, ami igazságra épült! 

Gonda Anna


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...