Ugrás a fő tartalomra

2025/2/1 – Próféciamagyarázati elvek (április 5)



 1. Próféciamagyarázati elvek (április 5)

Isten hozott a világ legnagyobb szabadulószobájában!

Ez egy olyan hely, ahol sosem lehetsz teljesen biztos abban, hogy a valóságot látod. Egy életnyi időd van rá, hogy minél közelebb kerülj a megoldáshoz! A játék neve Élet, és ha ezt most olvasod, akkor már biztosan rendelkezel néhány segítséggel, amelyeket korábban megszereztél. Ezen a pályán jelek, szimbólumok (és azoknak tűnő dolgok) vesznek majd körül, valamint más játékosok is, akik mind a saját elképzelésük szerint próbálják megfejteni, mi valóságos, és mi nem. Feltételezem, hogy a keresztény verzióban veszel részt – ha nem, akkor is érdekes lehet számodra, bár lehet, hogy érdemes először egy könnyebben érthető pályát választanod.

A játékszabályok:

  1. Nem kötelező részt venned ebben a részben. Igen, jól olvastad. Dönthetsz úgy, hogy nem foglalkozol a rejtvényekkel, és inkább a kereszténység más területeire összpontosítasz. Ez nem egy „Nyerd meg az életed” (Squid Game) keresztény változata. Az üdvösséged nem a próféciák ismeretén múlik, hanem azon, hogy hiszed és elfogadod, hogy Jézus az életét adta érted.

  2. Ha játszol, csináld jól! Szánj időt a „kézikönyv” (Biblia) olvasására! Ne csak a saját korodból kiindulva értelmezd, hanem vedd figyelembe, hogy milyen történelmi és kulturális környezetben íródott. Nézd meg, mit jelentettek az egyes képek és szimbólumok az adott korban, mert ha ezt figyelmen kívül hagyod, könnyen félreértheted az üzenetet.

  3. Ne fogadj el mindent kritikátlanul! Csak mert valaki híres, elismert, több diplomával rendelkezik, látomásokat lát, sokat idéz a Bibliából vagy határozottan állít valamit, még nem biztos, hogy igaza van. Vizsgáld meg, amit mond, hallgass meg más véleményeket is, de legfőképpen imádkozz, hogy Isten maga vezessen el az igazságra.

Ha úgy döntöttél, velünk tartasz, kezdjünk is bele!

Kinek szólnak a próféciák?

A bűneset óta szükségünk van Isten útmutatására, mert elveszítettünk egy lelki érzékszervet, amely segítene a valóság teljes megértésében. Enélkül csak töredékesen látunk, saját valóságról szerzett tudásunkra támaszkodva próbálunk döntéseket hozni, de a valóságot egészében nem érzékeljük. Ahogy a vakok nem tudják teljesen pótolni a látást, úgy mi sem tudjuk önmagunktól felfogni a teljességet. Ezért kudarcaink gyakran kétségbeeséshez, vagy a küzdelem feladásához vezetnek. Isten azonban prófétákon keresztül segít, akik különleges kapcsolatban állnak Vele, és az Ő szemszögéből látnak.

A Bibliában elég sok prófétával találkozunk, és számtalan általuk mondott próféciával is. Ezek rengetegfélék lehetnek, vannak, amik konkrét helyzetekre és személyekre vonatkoznak, vannak, amik történelmi távlatokat tárnak elénk, és vannak általános érvényű „ígéretek” is, amelyeket, ha mi is követünk, akkor a megígért áldást mi is megkaphatjuk. Ezek alapvető célja, hogy meglássuk Isten működését, azt, hogy mennyire vakok vagyunk, mikor a valóságot akarjuk megismerni, és rá merjük magunkat bízni Istenre, aki maga a valóság.

Milyen bibliai próféciákat ismersz? Honnan ismered ezeket? Ha van közöttük nehezebben érthető, honnan ismered a megfejtését?

Talán kicsit tabutémának számít, de van, amikor Isten prófécián keresztül üzen ma is. Nem csak Ellen G. White kizárólagos tulajdona volt a prófétálás ajándéka, hanem bármely embert alkalmassá tud tenni Isten, aki hajlandó az ő szemén keresztül látni a világot. Lehet ez egy állandó ajándék, de van, hogy csak egy-egy üzenet erejéig használ fel valakit erre Isten.

„Ezek után kiöntöm Szellemem minden emberre. Fiaitok és leányaitok prófétálni fognak, az idősek álmokat látnak, a fiatalok pedig látomásokat kapnak.” (Jóel 2:28)

„Azt mondja Isten: az utolsó napokban majd kiárasztom Szellemem minden emberre, és prófétálnak fiaitok és leányaitok, a fiatalok látomásokat látnak, az öregek pedig álmokat álmodnak. Azokban a napokban szolgáimra is kiárasztom Szellememet, férfiakra is, meg nőkre is, és ők is prófétálni fognak.” (ApCsel 2:17-18)

Mit gondolsz, milyen előfeltételei vannak, hogy valaki próféta lehessen? (Jeremiás 1:4-10)

Ha van tapasztalatod jelenkori prófétával vagy próféciával kapcsolatban, beszélgessetek róla szombaton a csoportban!

Mire jók a próféták és a próféciák?

„Ezért teljesen megbízhatónak tartjuk a próféták üzenetét. Jól teszitek hát, ha hallgattok a prófétákra, mert a szavuk olyan, mint a fény a sötétségben. Figyeljetek is rá, amíg eljön a hajnal, és a hajnalcsillag felkel a szívetekben! Mindenekelőtt meg kell értenetek, hogy az Írásban található próféciák közül egyetlen egyet sem lehet önkényesen értelmezni és magyarázni. Ugyanis a próféciák sohasem ember akaratából keletkeztek, hanem úgy, hogy a Szent Szellem indított bizonyos embereket arra, hogy az Isten üzenetét mondják!” (1Péter 1:19-21)

A próféta nem jós, mert nem a jövő eseményeit próbálja kifürkészni, hanem Isten akaratát közvetíti a jelenben. Bár néha betekintést nyerhet a jövőbe, ezt nem saját kutatás vagy spekuláció útján teszi, hanem kizárólag Isten kijelentése által. A jós a bizonytalanságot próbálja csökkenteni azáltal, hogy előrejelzéseket ad, míg a próféta arra hív, hogy Istenhez forduljunk, és az Ő akaratát kövessük. A jövendőmondás sokszor emberi vágyakon vagy félelmeken alapul, míg a prófétai szó az isteni igazságot tükrözi, még ha az kellemetlen is. A valódi próféta nem önmagáért beszél, hanem Isten szócsöveként szolgál, ezért üzenete mindig összhangban van a Szentírással és Isten jellemével.

A próféta tehát nem a jövőt kutatja, hanem a jelenben mutatja meg, hogyan látja Isten az életedet és a helyzetet, amiben éppen vagy. A prófétai ajándék csak akkor működik hitelesen, ha az illető folyamatos kapcsolatban áll Istennel; különben saját gondolatait közvetíti, és hamis prófétává válik. Néha a múltba vagy a jövőbe is bepillantást nyerhet ennek érdekében, de a lényeg az, hogy Isten szemével látja a jelent. Üzeneteit általában érthető nyelven közvetíti, de ha kódolva beszél, annak mindig oka van. Ilyenkor a címzettnek fel kell tennie a következő kérdéseket: Mi lehet az oka annak, hogy kódolni kellett, és kik voltak az elsődleges címzettek? Ebből következően mi lehet az a kódnyelv, amit használ?

Te mit gondolsz, milyen okai lehetnek annak, ha nem konkrét, hétköznapi nyelven szólal meg egy próféta?

Szerinted honnan lehet felismerni egy igazi prófétát? (Máté 7:15-20)

A próféta végső soron csak közvetítő: ha nem ismered jól Isten „hangját”, vagyis az Ő vezetését, akkor nehéz lesz megérteni, hogy valóban segít-e, vagy esetleg tévútra vezet.

Hogyan hallhatom meg Isten hangját?

„Akik az én juhaim közül valók, azok hallgatnak rám, ismerem őket, és követnek engem. Én pedig örök életet adok nekik, és soha örökké el nem vesznek, mert senki sem ragadhatja ki őket a kezemből. Atyám adta nekem őket, ő pedig mindenkinél hatalmasabb, ezért őket senki sem ragadhatja ki Atyám kezéből. Az Atya és én egyek vagyunk.” (János 10:27-30)

Teljesen érthető, ha bizonytalan vagy ezen a téren, sokan küzdenek ezzel. Nem mindig könnyű megkülönböztetni Isten hangját a saját gondolatainktól vagy akár a külső hatásoktól. Itt van néhány dolog, ami segíthet biztosabbnak lenned abban, hogy valóban Isten vezetését hallod:

  1. Összhang a Bibliával: Isten soha nem mond olyat, ami ellentmond a Szentírásnak. Ha egy gondolat vagy sugallat megegyezik a bibliai tanításokkal, nagyobb az esélye, hogy Istentől van.

  2. Békesség vagy nyugtalanság: Isten vezetése általában békét hoz, még akkor is, ha a döntés nehéz vagy kihívást jelent. Ha nyugtalanságot érzel, érdemes imában tovább keresni a választ.

  3. Megerősítés más forrásokból: Néha Isten többféleképpen is megerősíti az üzenetét – egy bibliai vers, egy prédikáció, egy barát szavai vagy egy váratlan élethelyzet által. Ha ugyanaz az üzenet több helyről is elér hozzád, az lehet egy jel.

  4. Az idő próbája: Ha nem vagy biztos egy gondolat eredetében, adj időt magadnak. Isten nem siettet, és az Ő akarata hosszú távon is érvényes marad. Ha egy gondolat Istentől van, az idő múlásával is igaz marad.

  5. Ima és kérés Istenhez: Kérheted Istent, hogy adjon egyértelműbb jelet, vagy tisztázza a vezetését. Ő megérti a bizonytalanságodat és szeretettel vezet.

Hozzád szólt már Isten? Milyen formában? Mi lehet az oka annak, hogy máshoz egészen más (számunkra néha szokatlan vagy furcsa) módon szól?

Bogi


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...