2. Mózes első könyvének alapvetése (Április 12.)
Valahogy úgy képzelem el Mózes első könyvét, mint egy filmelőzetest. Gyorsan végigmegyünk a lényegen, és még egy kis spoiler is van benne, de azért végignézzük a filmet, hogy kiderüljön, mégis hogyan viszi véghez a főhős a hőstettet, és miken megy keresztül közben. Bontsuk is ki és fedezzük fel, mire szeretne Isten utalni már a történet elején ezzel a tartalmas előzetessel.
Olvasd el 1 Mózes 1-3 fejezeteit!
Mindannyian jól ismerjük, ahogy “Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet”. Ha máshoz nem lenne hozzáférésed, ez a három rövid fejezet elég is lenne Istennek, hogy minden fontosat elmondjon dióhéjban. Bemutatkozik, felvázolja a világunk realitását, az életünk célját, a választ a problémáinkra és végül még reményt is kínál. Filozófiai vagy teológiai kérdésekre nem tudunk választ adni anélkül, hogy megemlítenénk ezt a három fejezetet. Miért van annyi rossz a világban? Miért olyan nehéz az élet? Mi az élet értelme? Hogyan viszonyuljak másokhoz? Hol van Isten az életemben? Hogyan éljek helyesen? Technikailag ez a kis szakasz adja az egész Biblia alapját, minden más rész ezt a történetet bővíti, színesíti, példázza és magyarázza.
Te milyen választ adnál saját szavaiddal a fenti kérdésekre? Mit találsz a Biblia első fejezeteiben?
Továbbhaladva, a teremtéstörténet tragikus végén egy nagyot ugrunk az időben. Mózes első könyvének első 11 fejezete megközelítőleg kétezer évet ölel fel a kiűzetéstől, Noé bárkáján keresztül Bábel tornyáig. Ez idő alatt az ember bebizonyította, hogy Istentől elfordulva, a Teremtővel való szoros kapcsolat és az Ő közbenjárása nélkül pár száz év alatt teljesen kipusztítaná magát. Isten úgy döntött, hogy ezekre a globális krízisekre globális választ fog adni. Közelebb lép az emberhez és kézen fogva vezeti, mert ha nem is akarjuk elismerni, végtelenül szükségünk van a gondoskodására. A teremtéskor Isten szabad akaratot adott az embernek - ezért van Neki ilyen nehéz dolga velünk, ezért kevertük magunkat ekkora bajba.
Olvasd el Ábrahám történetét 1 Mózes 12-22 fejezeteiben!*
Tehát lelassít a történet, és felvesszük a fonalat egy Ábrám nevű embernél, akit Isten kulcsként fog használni a világszéles megoldásban. Olyan ajánlattal keresi meg, amely visszutasíthatatlan: “Nagy nemzetté teszlek és megáldalak, felmagasztalom nevedet, és áldás leszel”. A megegyezés másik fele csak azon múlott, hogy Ábrám elhiggye Isten ígéretét és felvegye a kesztyűt. Nem hangzik túl egyenlőnek az üzlet, de Istennek elég volt, hogy reményt adjon az önpusztító embernek és egy valós, teljeskörű megoldás lehetőségét biztosítsa. Ugyanis a nagy kihívás az volt, hogy az emberiségnek magától kellett volna megoldania a problémákat, amelyeket a bűn és annak következményei okoztak. Az édenkerti elfordulásnál elvágták azt a szálat, ami Istenhez és az Ő védelméhez kötötte őket. Sátánnak pedig ez az egy pillanat elég volt, hogy megragadja a lehetőséget, és soha többet ne engedje el az embert. Sajnos a Gonosz ilyen játékszabályok alapján játszik. Isten nagy terve az volt, hogy az emberen keresztül menti meg az embert saját magától, egy kis trükkel: Ő maga is emberré lesz, hogy az ördögi kör bezáruljon és véget vessen az átoknak, amit önként és dalolva vettünk át.
Néhány példa Mózes első könyvében → ami az Evangéliumra mutat előre:
Ádám és Éva bőrruhája → egy “bárány” halála szükséges, hogy elfedje a bűn következményét
Káin termés-áldozata nem fogadtatik el → csak egy “bárány” áldozata elég a bűnbocsánathoz, saját munkád, akármilyen szép is, sosem lesz elég
Ábrahám hite → Istennek csak elég annyi, hogy elfogadd az áldását, még ha rosszul csinálod, úgy is működik
Izsák feláldozása → Isten saját maga gondoskodik a “bárány” áldozatról
Pár példa a Jelenések könyvében → ami a Teremtéstörténettel párhuzamos
„És éjszaka sem lesz többé, és nem lesz szükségük lámpásra vagy napfényre, mert az Úr Isten világítja meg őket.” (Jel 22:5) → „Legyen világosság!” (1Móz 1:3)
„Az élet fája ott volt a folyó mindkét partján, és minden hónapban termett gyümölcsöt.” (Jel 22:2) → „Az élet fája pedig ott volt a kert közepén.” (1Móz 2:9)
„És királyokká és papokká tett minket a mi Istenünknek, és uralkodni fogunk a földön.” (Jel 5:10) → „Uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és a föld minden élőlénye felett!” (1Móz 1:28)
„És levettetett a nagy sárkány, az ősi kígyó, akit ördögnek és Sátánnak neveznek, aki az egész földkerekséget megtéveszti, levettetett a földre az angyalaival együtt.” (Jel 12:9) → „A kígyó pedig ravaszabb volt minden mezei állatnál.” (1Móz 3:1)
Még milyen párhuzamos elemeket találsz a két könyvben (Teremtés - Jelenések)? Végezz kutatómunkát!
Nos, gyakorlatilag ennyi is a keresztény Biblia története. Nekem elég volt egy oldal bemutatni ezt, Mózesnek pedig egy könyv. Persze ennél sokkal több van a történelemben, és Isten is sokkal több mindenről akar beszélni. Ezért ezt az alaptörténetet továbbviszi, sok élettapasztalon keresztül tanít mély igazságokra, és még a jövőt is feltárja egy kicsit. Rendszeresen visszautal a teremtésre, illetve az Ószövetségben előremutat Jézusra. Ezeket a képeket és metaforákat megfejtve - a Biblia saját magát magyarázó kódrendszerét megértve - az egész Biblia feltárulhat előttünk. Ebben a negyedévben különös figyelmet szentelünk annak, hogy néhány ilyen szimbólumot tanulmányozzunk. Közben jó, ha nem feledkezünk meg arról, hogy a képlet egyszerű: minden arra fut ki, hogy a bűn következménye halál, de Isten a szeretet és Ő maga jött el, hogy megmentsen a saját halála által.
Anna
Megjegyzések
Megjegyzés küldése