Ugrás a fő tartalomra

2025/2/5 - Nemzetek, 2. rész (május 3)



5. Nemzetek, 2. rész (Május 3.)


Az Örökkévaló mondja: „Tegyétek le a fegyvert, és ismerjétek el, hogy én vagyok az Isten, akit az összes népek magasztalnak, az egész világ tisztel és fél!

(A zsoltárok könyve 46:10)


Ezen a héten ismét a nemzetek témáját vizsgáljuk, folytatva a múlt heti gondolatmenetet. Már az előző tanulmányban is láthattuk, hogy a hatalom – ha rossz kezekbe kerül – óriási károkat okozhat. Ugyanakkor ez nem mindig volt így.


Olvasd el Mózes első könyvének 1:26-27. verseit! Mi volt az ember “munkaköri leírása” a teremtéskor? Milyen érzelmeket vált ki belőled ez a szakasz?


Az eredeti isteni terv szerint az ember uralkodásra lett teremtve a világ felett. Ez elsőre visszásnak tűnhet – hiszen már tudjuk, hogy az ember uralma gyakran kudarcba fullad, és rombolást hoz. Azonban ha közelebbről megvizsgáljuk a héber szöveget, kiderül: Isten nem csupán arra szánta az embert, hogy „olyan legyen, mint Ő”, hanem hogy az Ő képviselője legyen a földön.


Ez a szerep hasonlít egy nagykövetség működéséhez. Egy nagykövet egy ország hivatalos képviselője, de csak azt az információt és hatalmat közvetítheti, amit az anyaország jóváhagyott. Hasonlóképpen az ember uralkodása is akkor lett volna sikeres, ha hűséges marad Istenhez, és az Ő vezetését közvetíti a világ felé.


A probléma nem az uralkodás tényével volt, hanem azzal, hogy az ember elszakadt attól a hatalomtól, amely kinevezte őt.


Olvasd el Mózes első könyve 2:9-17 verseit! Mi történik ebben a szakaszban? Milyen következményei lettek ennek az első bizalmi törésnek?


Az Édenben az ember elfordult Istentől, megszegve az első parancsot. Ettől kezdve nem Isten képviselőjeként uralkodott, hanem saját jogán próbált hatalomhoz jutni. Azóta a történelem azt mutatja, hogy az emberi uralom soha nem hozott maradandó békét: az egyik birodalom a másikat váltotta, gyakran vérengzésekkel és elnyomással.


Olvasd el Dániel 2:31-35 verseit! Miről szól Nabukodonozor álma? Hogyan magyarázza meg ezt a szakaszt Dániel? Mit üzen nekünk az utolsó vers a jövőről?


Az álomban Nabukodonozor előtt szimbolikusan megjelennek a világtörténelem birodalmai, azok, amik az ő dicső, arany fejjel szimbolizált országát követik. A szintek nem csak értékükben, de minőségükben, funkciójukban is eltérnek a fejtől, és mikor már úgy tűnik, hogy a szobor önmagába dőlne az egymással elegyedni képtelen lábfej teherbírásának híján, egy váratlan fordulattal valami más vet véget az emberi uralomnak.


Ki vagy mi ez a “kéz érintése nélkül leszakadó kő”? Hogyan találkozhatunk ugyanezzel a képpel Jelenések könyve 21. fejezetében? Milyen reménységet ad számunkra ez a jövőkép?


Bár a világ eseményei ma is a pusztulás felé mutatnak – legyen szó erkölcsi hanyatlásról, társadalmi válságokról vagy természeti katasztrófákról –, a Biblia biztos reménységet kínál. Isten királysága nem aranyból, nem vasból vagy cserépből áll, hanem örökkévaló és tökéletes lesz. Egy olyan ország, amely nem ismer háborút, igazságtalanságot vagy romlást – és amelyben mindenki számára hely van, aki elfogadja Isten hívását.


Várjuk ezt a királyságot? Éljünk úgy, mint akik már most az Ő képviseletében járnak!

Kiki


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...