3. Hasonlatok a házasság köréből (Április 19.)
A szerelem csodálatos érzés. Ha viszonozzák. Az első hetek, hónapok rózsaszín ködös időszaka gyönyörű tud lenni. Aztán jön a házasság, és szép lassan (vagy túl gyorsan?) kiderül, hogy ez az egész dolog sokkal komolyabb és nehezebb, mint amilyennek elsőre tűnt. A legjobb írást erről eddig Dragomán Györgytől olvastam, itt megtalálod, olvasd el bevezetőként. (https://gyorgydragoman.com/?p=267)
„Majd ezt mondta az Örökkévaló Isten: »Nem jó Ádámnak, ha egyedül él! Alkotok számára egy hozzá illő segítőtársat.« [...] majd odavitte Ádámhoz, aki örömében felkiáltott: »Ez már hozzám való! Mert csontja a csontomból, teste a testemből való [...]« Mivel ez így történt, a férfi elhagyja apja és anyja családját, és ragaszkodik a feleségéhez. Így lesz a férfi és felesége egy testté.” (1Mózes 2:18, 22b-24)
Az „egy testté válás” sokkal többet jelent puszta testi kapcsolódásnál. A Biblia szerint ez egy életre szóló szövetség, amely a hűségre, egymás kölcsönös kiegészítésére, az élet minden területének megosztására épül. Olyan közösség, amelyben mindkét fél gondoskodik arról, hogy a másik testi-lelki-szellemi szükségletei is betöltődjenek a sajátjai mellett. Nem egyszerű megérteni, de megélni még nehezebb.
Te mit gondolsz erről? Szerinted mit jelent ma a házasság? Mik a határai, és mik a feltételei?
„Rendeljétek alá magatokat egymásnak a Krisztus iránti tiszteletből!” (Efézus 5:21)
Az „egy testté válás” nemcsak a házastársak kapcsolatára vonatkozik (olvasd csak tovább az Efézusi levél 5. fejezetét!). A Biblia azt is tanítja, hogy Isten és az Ő népe között is egy ilyen mély, szövetségi egység jön létre. Amikor Jézussal szövetségre lépsz, egy testté válsz vele – és minden más hívővel, bármely felekezetből is érkezzen.
„Tehát ti együttesen a Krisztus »Testét« alkotjátok. Egyenként pedig ennek a »Testnek« a tagjai vagytok, és mindegyikőtöknek megvan a maga helye és feladata ebben a »Testben«”. (1Korinthus 12:27)
Amikor Jézussal szövetségre lépsz, egy testté válsz vele. Meg mindenki mással, aki már korábban ezt megtette (vagy a jövőben megteszi). Akkor is, ha egy másik egyházon keresztül érkezett Krisztushoz. Ez a közösség nem válogathat: a katolikus, református, pünkösdi és más felekezetű testvérek mind ugyanannak a Testnek a tagjai. Mert Krisztusnak csak egyetlen teste van.
De hogyan tekintsünk így egymásra? Milyen téren kell együttműködnünk, és mi az, ami „nem fér bele”?
Az Ószövetség egyik legdrámaibb képe Hóseás próféta története. Isten arra kéri, hogy vegyen feleségül egy prostituáltat, hogy kézzel fogható példája legyen annak, milyen mély és hűséges az Ő szeretete a hűtlen népe iránt, és mennyire komolyan gondolja a velük kötött szövetséget.
„Hóseás, indulj el, és házasodj meg! Egy prostituált nőt vegyél feleségül, és ez a parázna asszony szüljön neked gyermekeket! Azért tedd ezt, mert egész népem hűtlenül elfordult az Örökkévalótól.” (Hóseás 1:2)
Te hogy reagáltál volna Hóseás helyében? Milyen feltételekhez kötötted volna a házasságot? Mit tettél volna, amikor a feleséged megszegi ezeket a megbeszélt elvárásokat?
Hóseás története Isten kitartó, megbocsátó szeretetének példája: az a szeretet, amely elviseli az elhagyást, a megaláztatást, és mégis újra és újra visszahív. Ahogy Isten a zsidó néphez hű maradt, úgy tart ki melletted is, minden bukásod ellenére. Mert Isten szövetsége nem teljesítményalapú. Az Ő kegyelme mindig nagyobb marad a bűneinknél.
Ez a kép a Jelenések könyvében is megjelenik, de itt már kettéválik a menyasszony és a parázna:
A napba öltözött asszony (Jel 12) az üldözött, de hűséges hívők közössége.
A nagy parázna asszony (Jel 17–18) a világi, Istennek hátat fordító hatalmak szimbóluma.
A Biblia nem azért mutatja be ezt a kontrasztot, hogy találgassunk, melyik nőalak melyik vallási rendszert jelképezi. A kérdés sokkal személyesebb: te melyikhez tartozol? A parázna nő népszerű, gazdag, csillogó és kényelmes világához, vagy a nehézségek ellenére is hűséges, engedelmes, Istennel egységben élő menyasszonyhoz? Mindkét választásnak a következményét megtalálod a Bibliád utolsó könyvében, de én most a második út eredményét szeretném bemutatni neked:
„Örüljünk, ujjongjunk és adjunk dicsőséget neki, mert eljött a Bárány menyegzőjének napja! Menyasszonya felkészült a menyegzőre: ragyogó, tiszta menyasszonyi ruhát kapott, abba öltözött. (Ez a menyasszonyi ruha Isten népének jó és igazságos tetteit jelképezi.) Ezután az angyal hozzám fordult: Írd le: Boldogok és áldottak, akiket meghívtak a Bárány lakodalmába, az ünnepi vacsorára! Majd hozzátette: Ezek valóban Isten igaz szavai.” (Jelenések 19:7-9)
Itt a Földön nem tudunk még csak tökéletes házasságot sem felmutatni. Nincs olyan házaspár, akik az első pillanattól az utolsóig tökéletesen csinálnák (aki mégis ezt állítja a saját házasságáról, az hazudik). Az Istennel való szövetségünket sem tudjuk hibátlanul fenntartani. De Isten hűsége eltakar minden hibát. A nagy kérdés pedig már elhangzott, és válaszra vár: „Hozzám jössz?”
Bogi
Megjegyzések
Megjegyzés küldése