Ugrás a fő tartalomra

2015/3/7 - Jézus, a misszió Mestere

A heti tanulmányhoz olvasd el János evangéliuma 4: 1-42 verseit. (EFO / KAR)
Majd ismét azt mondta nekik Jézus: Békesség nektek! Ahogy engem elküldött az Atya, én is úgy küldelek el titeket.” (János 20:21, KAR)
A bűneset óta Isten egyik legnagyobb feladatának tartja az elbukott emberiség megmentését. Erre a feladatra hívta el minden benne hívő gyermekét, akiknek az Ő Lelkét is adja, hogy ezt a munkát a legnagyobb sikerrel vihessék véghez.

Krisztus utolsó szavai (misszió parancs) is erre a missziós lelkületre, illetve indíttatásra utalnak:
„Jézus pedig hozzájuk ment, és azt mondta nekik: Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el azért, és tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében. Mindannak megtartására tanítsátok őket, amit én parancsoltam nektek. Íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.” (Máté 28:18-20, KAR)
1. Miért fontos az, hogy mielőtt misszióra szólitja fel a mindenkori követőit, Jézus előbb Békességre inti őket? mit tanulhatunk ebből?

Jézus látta a tanítványok lelkivilágát, ami sajnos máig nem változott. Látta, hogy a világi dolgok, amelyek televe vannak bírvággyal, lekötik szinte minden erejüket és idejüket. Jézus azt is tudja, hogy, amikor az Ő békessége hat a szívünkre, akkor másképpen látjuk magunkat és a körülöttünk lévő világot is. Nem feltétlenül a magunk hasznát fogjuk keresni, hanem igyekszünk másokért élni, mert ez egy kriszusi alapelv, amelyet mindenki megkap, ha Őt választja és az Ő békességét. 

2. Hogyan látod az ige értelében az evangélium fontosságát?
„Csepegjen tanításom, mint az eső, hulljon a beszédem, mint a harmat, mint langyos zápor a gyenge fűre s mint enyhe permet a pázsitra! Az Úr nevét hirdetem, magasztaljátok Istenünket!” (5Mózes 32: 2-3, KAR)
Kevés ennyire szép és találó ige van, ami ennyire ki tudja fejezni a valódi értékét az isteni tanításnak. Az ige ezen kijelentései is, csak Krisztus és az Ő követeinek életbén látszik igazán. Jézus mindig úgy időzített, hogy a tanítása valódi áldás legyen minden Őt hallgató számára. Az igében lévő hasonlatok mind Krisztus jellemére, beszédére, és egész életére utalnak, valamint azon emberekére is, akik követik Krisztust az ő Mesterüket.

3. Az előbb idézett ige alapján mennyire szabd tolakodni, vagy elzárkózni az evangélium hírdetésével kapcsolatban? 

Az Evangélium szó jelentése: Örömhír. Mivel örömhírről van szó, ezért az erőszakos közlés, vagy hogy egy klasszikust idézzek „tukmálás” (Hoffi G.) szóba sem jöhet, mert különben nem lenne örömhír.
Az elzárkózás ugyanolyan rossz mintha tolakodnánk.
„Jézus csatlakozott az ünnepségen megjelent társasághoz. A világiasság, könnyelműség a leghalványabb árnyékot sem vetette magatartására, jelenléte által megszentelte az összejövetelt.
Krisztus minden korszak híveinek azt tanítja ezzel, hogy ne zárkózzunk el a társaságtól. Ne szakítsuk meg a társas érintkezést, ne igyekezzünk visszavonulni embertársainktól. Ha meg akarjuk szólítani őket, ott kell találkoznunk velük, ahol elérhetők, hiszen maguktól ritkán keresnek meg bennünket. Az emberek szívét nem csak a szószékről érinthetjük meg az isteni igazsággal. Krisztus felébresztette az érdeklődésüket azáltal, hogy a javukat akarva ment közéjük. Megkereste őket mindennapi munkájuk közben, és önzetlen érdeklődést tanúsított irántuk. Tanításait bevitte a nép otthonába, és egész családokat nyert meg isteni jelenlétének befolyása által.”  (The Signs of the Times, 1887. november 22.)
Meg kell értenünk Jézus életéből és tanításaiból egy alapelvet és pedig a MIKOR? MENNYIT? HOGYAN? alapelvet. Erre Jézus beszélgetései a legnagyobb és legjobb példák. Ilyen a János evangélumának 4. fejezetében feljegyzett beszélgetés egy Samaritánus nővel, amiből rengeteg tanulság szürhető le. 

4. Kivel kezdeményezett beszélgetést a Mester? 

Mi emberek úgy gondolkodunk, hogy egy jó dolgot olyan emberekre bízunk, akiknek jó erkölcsük van a mi meglátásunk szerint, de ennek a nőnek nem sok köze volt a jó erkölcshöz. Az isteni alapelv szerint Jézus sem azt nézi, ami a szem előtt van, hanem azt ami a szívben van, illetve, amit ki tud hozni az emberből, ha Vele egyetértésben van. 

5. Hogyan beszélt Jézus a vallási különbségekről az asszonnyal („ti itt imádkoztok, mi meg ott imádkozunk... ti nem ismeritek, mi meg ismerjük...”) Kik az igazi imádók?

Nagyon fontos kérdések voltak ezek mind a zisdók, mind a samaritánusok részére, mert innen eredeztették hitüket, ami kezdetben közös volt az ábrahámi leszármazottság miatt.
Jézus a megfelelő pillanatban jelentetteki, hogy kik az igazi imádók, mert Istenben, eltünnek a származási és mindenmás különbségek. Mert akik az Istent imádják azoknak szükséges őt lélekben és igazságban imádni, ami sokkal többet jelent, mint bármilyen emberi hagyomány. 

Miután Jézus sok titkos dolgot jelentett ki a nő életéből, a nő lelkiismerete felébredt és engedett a Szentlélek befolyásának, Aki rögtön elkezdte benne az átalakító munkát. Ennek következtében megláthatta Jézusban a Messiást, aki ezután a mindent jelentette számára.

6. Mi történt az asszonnyal, miután felismerte a Messiást?
„Akkor az asszony otthagyta a vizeskorsóját, elment a városba, és azt mondta az embereknek: Gyertek, lássatok egy embert, aki mindent megmondott nekem, amit cselekedtem. Vajon nem ez a Krisztus?” (János 4:28-29, KAR)
Az igazi misszionáriusok nem tudják magukban tartani a jóhírt. Azonnal szeretnék megosztani embertársaikkal, mert nagyon nagy jelentősséget tulajdonítanak neki. Bátorítanak másokat is, hogy jöjjenek és lássák meg saját szemükkel Krisztust és győződjenek meg maguk a valódiságról, ami nincs elrejtve senki elől. 
7. Mi lett az asszony missziójának a következménye?
„Kijöttek azért a városból, és odamentek hozzá. (...) és mondták is az asszonynak: Már nem a te beszédedért hiszünk, hanem mert magunk is hallottuk, és tudjuk, hogy bizonnyal ő a világ üdvözítője.” (Ján 4: 30, 42, KAR) 
Gondolkodjatok el azon, hogy mennyire tudna felhasználni titeket Isten a misszió munkában, ha olyan lelkületetek lenne, mint ennek a megtért asszonynak, akinek még a nevét sem említi a Biblia!
Gondolkodjatok el azon, hogy mi az, amit esetleg közösen tudtok tenni a közösségért amiben benne vagytok, és osszátok meg egymással a gondolataitokat erről!

Jerry

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...