Ugrás a fő tartalomra

2023/3/06 - Az evangélium titka (augusztus 5)



 augusztus 5.

6. Az evangélium titka

Efezus 3:1-13

Kormányok hosszú időre titkosítanak információkat. Például a magyar kormány 2014-ben a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos információkat titkosította. Ettől még persze nem kell az ördögöt a falra festeni. Szerinted milyen ésszerű okokból tehet ilyet egy kormány? Többek között – hogy segítsek – eszedbe juthatnak nemzetbiztonsági és diplomáciai kérdések. Te sem mondasz el mindent mindenkinek, igaz? Ha az érdekedben áll, és nem sértesz vele senkit, elhallgatod, titokban tartod? Ha az országnak érdeke, ha a közjót szolgálja egy adat tikosítása, miért ne? Persze vannak, akik szerint nem szép dolog amiatt titkosítani dolgokat, nehogy a nyilvánosság rossz színben lássa a kormányt. Egy emberi tulajdonság, hogy amint azt halljuk, „titok”, egyből a legrosszabbat feltételezzük: biztos valamilyen etikátlan és jogtalan dolog van a háttérben!

Ha titokról, titkosításról hallasz (akár nemzeti, akár személyes területen), te azonnal következtetéseket vonsz le, vagy pedig utánajársz a kérdésnek? Ha következtetéseket vonsz le, akkor miért? És ha utánajársz, akkor azt hogyan teszed?

Ha már a titkoknál tartunk, hallottál, az Istenről készült „titkosított dokumentumokról”? Az Efezusi levél írója a 3. fejezetben sűrűn beszél egy isteni titokról, ahogy azt az alábbi idézetek is mutatják:

1. vers: „megismertette velem a titkot”

2. vers: „Krisztus titkát

3. vers: „feltárjam mindenki előtt, mi ama titok megvalósulásának a rendje”

Te hogyan gondolkozol Istenről? Számodra ő egy titokzatos valaki? Rejtélyes? Misztikus? Megmagyarázhatatlan? Vagy esetleg úgy kötődsz hozzá, mint aki számodra kiszámítható, jól definiálható, körülhatárolható, könnyen és kézzelfoghatóan megismerhető és megtapasztalható? Gondolkozz egy kicsit, hogy számodra milyen ő!

Te mennyire tudsz titkot tartani? Ha csoportban veszitek át a tanulmányt, tegyétek fel a kérdést mennyire tud a melletted lévő ember titkot tartani? Mondjátok meg egymásnak, és beszéljétek meg, hogy egyetértetek-e a benneteket érintő feltételezéssel.

A szövegből (Efezus 3:1-13) egyértelműen az jön le, hogy Isten nem tud titkot tartani. Saját magával kapcsolatban rendkívül intim információkat oszt meg tőle viszonylag távol álló személyekkel. Gondolj csak bele, az akkori média minden csatornáját felhasználták arra, hogy az ő titkait nyilvánosan megbeszéljék: cseréptábláktól kezdve, az élő beszéden át, az írott anyagokig (mint, ahogy a mi esetünkben is). Ez esetben különösen kellemetlen lehet Istennek, hiszen a titkait megőrizte az emberiség, és több ezer évvel később még mi is az Ő titkairól olvashatunk. Azaz kellemetlen lenne, ha nem éppen ő akarná, hogy titkai a nyilvánosság elé kerüljenek. Vajon miért akarhatja ezt Isten?

Mi lehet Isten titka? Efezus 3:3 azt írja erről a titokról, hogy „előbb röviden megírtam”. Ez mire, melyik részekre utalhat szerinted? Talán ugyan az, mint amit Efezus 3:6 is leír? Az előbb leírtak és Efezus 3:6 között mi a kapcsolat?

Isten titkát még jobban megérthetjük, ha egy kis képzelőerő használatával felidézzük az első századi gyülekezetet, és azokat a hasadásokat, szakadásokat, szakadékokat, amelyek különböző irányzatok, és a mozgalmon belüli csoportok között húzódtak. Milyen alapon voltak szerinted erős szakadások abban az időben?

Eltelt 2000 év, és sajnálatos módon vagy elfelejtettük Isten titkát, vagy nem értettük meg. Felmérések azt mutatják, a világ egyre jobban polarizálódik. Különböző törésvonalak mentén árkokat ástunk, és ott lövünk egymásra, ahogy csak tudunk. Már nem értjük egymást, már nem látjuk egymásban az embert. Mit látsz, hol vannak manapság ezek a szakadások? (Próbálj meg úgy gondolkozni, vagy úgy beszélni ezekről a szakadásokról, hogy tartózkodj az áldozathibáztatástól. Ez egy tágabb téma, ha gondolod nézz utána az internet és a kritikus gondolkodásod segítségével.) Úgy gondolom, hogy ideje ismét felfedeznünk, megértenünk, valamint befogadnunk Istennek a titkát, mint a káros polarizálódás ellenszerét.

A legérdekesebb az egészben a médium, amin keresztül publikálni szeretné Isten a titkosított adatokat. Mi lehet ez a médium szerinted? Olvasd el Efezus 3:10-et, amely segíthet a kérdést átgondolni!

Ebben az igében az egyik kulcsszó az egyház. Szerinted melyik egyházról van szó? Az adventista egyházról? A Luther által említett „láthatatlan” egyházról? (Érdemes ennek a fogalomnak is utána nézni egy google kereséssel „Luther és a láthatatlan egyház” címszóval.)

Egy biztos, az egyház egy olyan valami, amire, ha ránézel, süt róla Isten titka, méghozzá azért, mert olyan emberek lettek benne egy családdá, egy szerető közösséggé, egy egységes hálózattá, akikről azt gondolta a világ, két teljesen ellentétes pólus. Olyanok is egyenlő bánásmódban részesülnek, akik a „világ” szerint másodlagosak. Az egyház egy olyan család, ahol a szakadásokat begyógyítja az egymás iránti önzetlen szeretet és elfogadás. Mert itt a számkivetettek otthonra lelnek.

Mit mond számodra Istenről, hogy ez az Ő titka?

Skrrrrrt!

H. Zsombor


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...