Ugrás a fő tartalomra

2023/3/07 - Krisztus testének egysége (augusztus 12)


  augusztus 12.

7. Krisztus testének egysége

„Mivel mindannyian ugyanazt az egyetlen Szentlelket kaptuk, együttesen ugyanazt az egyetlen Testet alkotjuk. Hasonlóképpen mindnyájan ugyanazt reméljük és várjuk, hiszen Isten erre hívott el bennünket. Csak egyetlen Úr van, aki mindannyiunknak Ura. Ugyanazt a hitet kaptuk, és ugyanabban a bemerítésben részesültünk. Csak egy Isten van – mindannyiunk Atyja – aki mindenek felett uralkodik, mindenen keresztül cselekszik, és mindenben jelen van.” (Efezus 4:4-6)

A testben élt életünk alapja az egység: minden izmunk, idegszálunk és sejtünk összedolgozik azért, hogy életben maradjunk. A fehérvérsejtjeink felismerik az ellenséges kórokozókat, miközben életben hagyják azt a rengeteg baktériumot, ami a mikrobiomunk része. Még a legapróbb különbségeket is érzékeli  testünk, ezért olyan bonyolult egy szervátületetés – aki ilyen beavatkozáson esik át, élete végéig olyan szert kell kapjon, ami a teste védelmi rendszerét nem engedi jelezni.

Ha körülnézel, rengeteg olyan dolgot látsz, amiben különbözhetnek egymástól az emberek, és amelyek rendszerint kisebb-nagyobb ellentétekhez, súrlódásokhoz vezetnek. Gyűjts össze néhányat ezek közül! Szerinted miért okozhatnak ezek problémát? Hogyan lehet mégis egységet teremteni a különbözőségek között?

„Ti mindnyájan Isten gyermekei vagytok Krisztus Jézusban, és ez a hitetek által valósult meg, mivel, aki Krisztusba merítkezett be, az Krisztust öltötte magára. Ebben a tekintetben tehát nincs többé különbség zsidó és görög, rabszolga és szabad, vagy férfi és nő között, mert Krisztus Jézusban mindannyian egyek vagytok.” (Galata 3:26-28)

Nagyon izgalmas, hogy Pál szavai alapján az egység megteremtése miatt vagyunk mégis csak különbözőek:

„És ő adott némelyeket apostolokul, másokat prófétákul, ismét másokat evangélistákul vagy pásztorokul és tanítókul, hogy felkészítse a szenteket a szolgálat végzésére, Krisztus testének építésére, (...) úgy, hogy minden egyes tagja erejéhez mérten közösen munkálja a test növekedését, hogy épüljön szeretetben.” (Efezus 4:11-12, 16b - RÚF)

Az, aki te vagy, építeni tudja ezt a testet. Van valami olyan „ajándékod” (képességed, tudásod, tapasztalatod…), ami szükséges az egész működéséhez. Ez egyszerre kiváltság és felelősség is. Kiváltság, mert a végtelen és mindenható Isten átengedett neked egy szeletet az ő egyházának működésében, ugyanakkor felelősség is, hogy megteszed-e ezt, mert rajtad kívül más nem fogja.

Milyen típusú ajándékokat ismersz? Ezek az ajándékok szerinted mennyire egyediek vagy mennyire hasonlítanak egymásra? Te tudod, hogy mi a te feladatod? Ha igen, honnan tudod? Ha nem, hogy tudhatnád meg?

Krisztus testét a keresztények alkotják. Egy egészséges keresztény közösségben éppen ezért az egység fontosabb, mint a különbségek. A közös identitás tesz minket testvérekké, legyünk bármilyen különbözőek is egymástól. De ezt a közösséget sajnos mi magunk romboltuk/romboljuk a leginkább. Pedig maga Jézus imádkozott értünk, hogy megőrizzük az egységet:

„Mindannyiukért kérlek, hogy akik hisznek bennem, valamennyien teljes egységben legyenek úgy, ahogyan te, Atyám, bennem élsz, és ahogyan én benned élek. Ők is így éljenek mibennünk, teljes egységben, hogy a világ elhiggye, és meggyőződjön róla, hogy valóban te küldtél engem!” (János 17:21)

A kereszténység születése után nem sokkal üldözni kezdték azokat, akik csatlakoztak ehhez az új valláshoz. Ez az üldözés közel háromszáz évig tartott, kisebb nagyobb intenzitással. Mikor 313-ban kimondták, hogy a kereszténység is elismert vallás, teljes volt a káosz a hívők között. Kicsit olyan volt addig a keresztény hittérítés, mint az a játék, amikor felolvasnak valakinek egy szöveget, amit a többiek nem hallanak, ő továbbadja a mellette állónak, az is az ő mellette állónak és így tovább. Nagyon sok torzulás, félinformáció és tévedés is bekerült a tanításba. Aztán elkezdték kutatni, hogy mi is az igazság, és elkezdték ezeket megfogalmazni, dogmákká alakítani. Ekkor mondták ki először magukat kereszténynek valló emberekre, hogy ők eretnekek, mert mondjuk tagadták a szentháromságot, Krisztus testben való megjelenését és halálát. Aztán ahogy egyre több és több dogma (megkérdőjelezhetetlen hittétel) született, egyre több lett a szakadás is. A kereszténység egysége megbomlott.

Mit gondolsz, a különböző keresztény felekezetek tagjai testvérei egymásnak? Ugyanahhoz a testhez tartoznak? Ki vagy mi dönti ezt el?

Mi a keresztények feladata szerinted a világban? Hogyan tud Krisztus teste láthatóvá válni a keresztények között húzódó szinte áthidalhatatlan szakadékok között?

A második világháborút követően német egyetemisták önként segítettek egy Luftwaffe által lebombázott katedrális helyreállításában. A templom kitárt karú Jézus-szobrának – melynek talpazatán a „Jöjjetek énhozzám” felirat állt – rekonstruálása azonban nagy fejtörést okozott nekik. Végül gondosan eltüntettek róla minden sérülést, a kezet azonban nem készítettek újat a szobornak. Helyette más feliratot kapott: „Krisztus a mi kezünkkel öleli át a világot”.

„Krisztusnak jelenleg nincs más teste, csak a miénk. Nincs keze, sem lába a földön, csak a miénk. Miénk a szem, melyen keresztül Krisztus könyörülettel tekint a világra. Miénk a láb, melyen Krisztus jár, hogy jót tegyen. Miénk a kéz, mellyel Krisztus megáldja a világot. Miénk a kéz, miénk a láb, miénk a szem, mi vagyunk az ő teste. Krisztusnak jelenleg nincs más teste, csak a miénk.”

Bogi


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...