Ugrás a fő tartalomra

2023/3/08 - Krisztus által formált élet és Lélek-ihlette beszéd (augusztus 19)



augusztus 19. 

8. Krisztus által formált élet és
Lélek-ihlette beszéd

„Ezért mondom nektek – sőt, figyelmeztetlek benneteket az Úr nevében – hogy többé már ne éljetek úgy, mint a hitetlen nem zsidó emberek. Őket hiábavaló gondolatok vezérelik, gondolkozásuk elsötétült. Istentől, aki az élet forrása, elszakadtak, mert tudatlanok, és a szívük megkeményedett. Mindenféle gonosz és rossz dolgot tesznek, de már nem is szégyellik magukat, annyira elmerültek ezekben.

Ti azonban Krisztust egészen másmilyennek ismertétek meg! Tudom, hogy már hallottatok róla, és őbenne meg is tanítottak titeket az igazságra. Igen, az igazság Jézusban található! Megtanítottak benneteket rá, hogy a korábbi gonosz életmódotokat hagyjátok el, és vessétek le a »régi embert«. Ez ugyanis teljesen megromlott a saját vágyai miatt, amelyek rossz irányba vezették. Megtanítottak benneteket arra is, hogy gondolkodásotokat teljesen meg kell újítanotok, és hogy fel kell öltözzétek az »új embert«, akit Isten úgy teremtett, hogy hozzá hasonlítson, igazságosságban és szentségben éljen.

Ezért soha többé ne hazudjatok! »Minden ember igazat mondjon«, hiszen mindannyian ugyanahhoz a »Testhez« tartozunk! »Még ha haragudtok is, de ne vétkezzetek!« Mielőtt a nap véget ér, szabaduljatok meg a haragtól! Ne adjatok helyet magatokban a Sátánnak, ne adjatok neki semmi lehetőséget! Aki eddig lopott, többé ne lopjon, hanem dolgozzon, és végezzen hasznos munkát, hogy még a szegényeknek is adhasson valamit!

Soha többé ne káromkodjatok, ne használjatok csúnya szavakat. Csak olyat mondjatok, ami a javát szolgálja annak, aki hallja! Legyen a beszédetek kedves és építő! Isten Szent Szellemét ne szomorítsátok el! Hiszen Isten a Szent Szellem által előre megjelölt benneteket arra az időre, amikor elnyeritek a teljes megváltást! Ez a megjelölés mutatja, hogy Istenhez tartoztok, és az övéi vagytok. Tisztítsátok ki magatokból a keserűséget, haragot, indulatosságot és mindenféle egyéb gonoszságot. Soha ne kiabáljatok mérgesen a másikra, ne kívánjatok rosszat senkinek, ne átkozódjatok! Ellenkezőleg, legyetek mindig kedvesek és együttérzők! Bocsássatok meg egymásnak, amiként Isten is megbocsátott nektek Krisztusban.” (Efezus 4:17-32)

Ebben a szakaszban Pál apostol egy sor gyakorlati tanáccsal látja el az efezusi gyülekezetet. Arra bátorítja őket, hogy merjenek különbözni az őket körülvevő nem hívő emberektől, akiknek másmilyen a gondolkodásmódjuk, és nem ismerik igazán Istent. A mai tanulmányban arról fogunk gondolkodni, hogyan is kellene különböznünk a más gondolkodású emberektől, mik a jó és nem annyira jó indítékai ennek, és hogyan kerülhetjük el ezzel kapcsolatban a képmutatást és a keresztényekkel kapcsolatos sztereotípiákat. (Sztereotípia = olyan séma, amellyel az emberek egyes csoportjait azonosítják. Ilyen például az is, hogy a keresztények naivak és ájtatosak.)

Mit gondolsz, kell, hogy lássák rajtad a környezetedben lévők, hogy keresztény vagy? Szerinted miből lehet megismerni, hogy valaki hívő? Fusd át még egyszer az idézett igét és nézd meg, hogy Pál szerint miben kell különböznie a keresztény embernek a többiektől! Ehhez képest Te ma milyen elvárásokkal találkozol?

Hogyan tudnád lefordítani Pál tanácsait a mai ember számára? Milyen lenne ma az az életmód, ami igazán keresztényi? Segítenek az aláhúzások!

Tudtad, hogy amit mondunk, az már önmagában is cselekvés? Több annál, mint csak beszéd. Például amikor felköszöntesz valakit, vagy sajnálatodat fejezed ki valamilyen esemény miatt. Remélem olyan „élményed” nem volt, hogy szavakkal bántalmaztak téged, de bizony ott is nagyon jól látszik: a szavaink nem csak szavak.

Gyűjts olyan konkrét eseteket, amikor a szavainkkal cselekszünk is egyben! Gyűjts olyan bibliaszövegeket is, amelyek a szavaink megválogatásáról, felelősséggel való használatáról szólnak! Szerinted visszafelé is működik a dolog? Hatnak az általunk használt szavak a viselkedésünkre?

Pál megfogalmazza azt is, hogy a keresztény életmódnak és a Szentlélek által ihletett beszédnek nem csak a külső megjelenése eltérő, hanem az igazi különbség az indítékokban rejlik. 

A 18-24. versek alapján mi a hívő keresztény viselkedésének a helyes indítéka? Neked mi segítene, hogy ezt minél jobban meg tudd élni? 

Ehhez ötletadóként és a következő hétre útravalóként a 119. zsoltár 9-11. verseit ajánlom számodra:

„Hogyan élhet a fiatal tiszta életet? Csak úgy, ha figyel beszédedre, és ahhoz igazodik! Teljes szívvel kereslek téged, Uram, ne engedj eltérnem parancsaidtól! Szívemben őrzöm szavaidat, mint rejtett kincseket, nehogy vétkezzem ellened!”

Tesód, Zsuzsi



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...