Ugrás a fő tartalomra

2024/2/6 - Két tanúbizonyság (május 11)



Két tanúbizonyság


 

Szabadság, egyenlőség, testvériség” - mi jut eszedbe erről a jelmondatról? Amikor az iskolában a francia forradalomról tanultunk, ez a három szó nekem mindig olyan fennköltnek tűnt. Ki ne tudna azonosulni a felvilágosodásnak ezekkel az eszméivel? "A szabadság lényege, hogy azt tehetjük, ami nem árt mások jogainak." Hú, ez is nagyon jól hangzik, keresztény emberként is teljesen elfogadható alapelvnek tűnik.

 

Viszont amit ezután tanultunk, az már nem fest ilyen jól. A fennkölt jelszavak egyáltalán nem valósultak meg a gyakorlatban. A forradalom és az utána kibontakozó események - erőszakhullám, terrorizmus, szabadkőműves páholyok alakulása, a jakobinus diktatúra, ártatlan lakosok százezreinek lemészárlása, az ateizmus kihirdetése, a vallások betiltása és az ész kultuszának kihirdetése - valahogy egyik nemes eszméhez sem passzol. Ezen a ponton a hit és az értelem szembekerült egymással, és a mai napig sok ember fejében a kettő kizárja egymást.

 

Te is tapasztaltad már, hogy az emberek a hitet és az értelmet, vagy a vallást és a tudományt szembeállítják egymással? Milyen vélekedéseket hallottál a környezetedben ezzel kapcsolatban?

 

A Biblia egészen mást mond erről:

 

A bölcsesség kezdete az Úrnak félelme, és a Szentnek megismerése ad értelmet.

Péld. 9:10. RÚF

Csak az Úr ad bölcsességet, szájából ismeret és értelem származik.

Péld. 2:6. RÚF

Istené a bölcsesség és hatalom, övé a tanács és az értelem.

Jób 12:13. RÚF

 

Mit mondanak számodra ezek az igék? A te életedben hogyan tud összekapcsolódni a hit és az értelem? Szerinted mi lenne a különbség egy ateista és egy hívő társadalom között?

 

Itt érkezünk el a mai tanulmányunk fő témájához. A két tanúbizonyság” - Jelenések könyve 11:3-5 alapján - egyes értelmezések szerint a Biblia Ó- és Újszövetsége. Jelenések könyve megjövendöli, hogy ők ketten a történelem egy bizonyos időszakában zsákruhában jártak. A zsákruhába öltözés a bibliai szóhasználatban a gyásszal, a megalázottsággal kapcsolódik össze. Mellőzöttek voltak, szinte senki nem ismerte őket. De ez még lehet rosszabb is. A prófécia szerint a két tanúbizonyságot megölték és holttestük az utcán feküdt. A teológusok szerint ez az időszak a francia forradalom idejére tehető, amikor az ateizmus, a romlottság, az erkölcstelenség szörnyű magasságba emelkedett.

 

A francia forradalmat követően missziós törekvések indultak, így a két tanúbizonyság feltámadt, és a Biblia üzenete szélsebesen terjedt a világon. A Szentírást számtalan nyelvre lefordították, bebizonyosodott amit a Zsoltárok könyvében olvashatunk:

 

Uram, igéd örökké megmarad, szilárdan, akár az ég.

Zsolt. 119: 89. RÚF

 

Bár ma semmi nem tiltja, hogy Bibliát olvassunk, mégsem mondhatjuk, hogy az átlagember jól ismeri, vagy a keresztények kezüket-lábukat törik, hogy az ige világosságát az embereknek továbbadják. A két tanúbizonyság talán már nem halottként fekszik az utcán, de lehet, hogy mostanában is zsákruhában jár.

 

Melyik részeit olvasod a legszívesebben a Bibliának? Szerinted fontos, hogy az Ószövetséget is olvassuk, megismerjük? Ha van olyan ószövetségi történet, ami sokat jelent neked, oszd meg a többiekkel!

 

Barátsággal,

Zsuzsi

 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...