Ugrás a fő tartalomra

2024/3/13 - A feltámadott Úr (szeptember 28)



 A feltámadott Úr


“Ő így biztatta őket: „Ne féljetek! Tudom, hogy a názáreti Jézust keresitek, akit keresztre feszítettek. Nézzétek, itt a hely, ahová letették a testét, de már nincs itt, mert feltámadt!”

Márk 16:6


Képzeld el azt az érzelmi hullámvasutat, amin a két Máriának és a tanítványoknak kellett keresztülmennniük Jézus elfogásától a feltámadásáig! A következő percekben megpróbáljuk kicsit átérezni az ő érzéseiket, megérteni a történetüket.


Múlt héten Jézus halála volt a téma, most pedig folytatjuk a történetet. Próbáld meg leírni sorban a történéseket egy lapra (csak címszavakban) anélkül, hogy kinyitnád a Bibliádat! Megvan a lista? Akkor most olvasd el a feljegyzést: Márk 15:42-16:13! Minden fontos rész benne volt?


Miután eltemették Jézust, eljött a szombat. A tanítványok egy napig nem tehettek semmi többet, mint vártak. Micsoda fájdalmas nap lehetett! El tudom képzelni azt a tehetetlenséget, amit éreztek. Egy néma, feszült, mérhetetlenül kimerítő nap. A csend még sosem hasított ilyen fájdalmasan. Várakozás, de nem arra, hogy valami jó, vagy legalább jobb jön.


Egyszerűen csak várod, hogy elmúljon a csend, és legalább zaj töltse meg a levegőt. “A Messiás nem halhat meg. Jézus a Messiás, elvégre mindenki látta a jeleket, mégis most halt meg. De a Messiás nem halhat meg…” - És ez zsongott a fejekben újra meg újra. Mi lesz ezután?


Ez a szakasz történetünk egyik legszomorúbb része. A nap, amikor Jézus halott.


Ismered azt a feszítő érzést a mellkasodban, amikor minden reménytelen és kilátástalan? Amikor nem tudod, hogyan tovább? Amikor kétségbeesetten szinte mantrázol pár sort, mert nem tudod, hogyan és min változtass? Hogyan szűnt meg korábban ez az érzés? Mi segített?


Másnap reggel a két Mária már korán elment a sírhoz, mert féltek a néptől, illetve mihamarabb el akarták kezdeni a balzsamozást. Talán egész úton csendben voltak, vagy könnyeikkel küzdve próbáltak a feladatra koncentrálni, esetleg átbeszélték a tennivalókat. Meg persze arról beszéltek, hogyan fogják elgörgetni a követ, de ami fogadta őket, arra egyáltalán nem számítottak.


A kő elgörgetve állt a nyitott sír mellett. A katonák, akiknek pont az lett volna a dolguk, hogy a kő a helyén maradjon, a halott meg a sírban, sehol nem voltak. Láss csodát, a halott nincs a sírban, helyette egy angyal várja őket. 


Olvasd el még egyszer az angyal üzenetét! (Márk 16:6-7) Először megpróbálja őket megnyugtatni (sikertelenül), majd elmondja, hogy Jézus feltámadt, és megkéri őket, hogy mondják el a tanítványoknak és Péternek. Miért emeli ki Pétert? Miért van neki különösen szüksége erre az üzenetre?


Jézus feltámadása az új kezdetről szól. Péter talán ezt mindenkinél jobban megértette. Egy új esély, egy új lehetőség, egy új élet. A Messiás meghalt érted, de fel is támadt érted! Nem csak véget vetett a háborúnak egy lövéssel, de reményt is hozott.


Amikor azt érzed, hogy nem vagy elég jó, gondolj Péterre, aki ugyanígy érzett, mégis a legnagyobb apostolok egyikének tekintjük. Ha úgy érzed, bármit is teszel, nem változtatsz semmin, gondolj magdalai Máriára, aki még be sem balzsamozhatta Jézus testét, mégis elsőként találkozott vele miután feltámadt, és ő vihette el az örömhírt a többieknek! Ha úgy érzed, hogy mindennek vége, túl sok hibát vétettél, gondolj az üres sírra, mert az egy új kezdetet jelent nem csak Péter, a tanítványok, és a két Mária számára, hanem a te számodra is!


Dávid



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2025/1/1 – Isten őszinte szeretete (január 4)

1. Isten őszinte szeretete (Január 4.) Ebben a tanulmányban Isten jelleméről fogunk gondolkodni. Arról, hogyan tudja kiegyensúlyozottan bemutatni a szeretetteljességet és igazságosságot egy személyben anélkül, hogy ellentmondásokba ütközne. És mit jelent az, hogy számunkra is hasonló életet szán, amelyben mindenkit egyenlőként kezelünk, és igazságosan bánunk velük, akár ösztönösen jön, hogy ilyen módon mutassunk szeretetet az irányukba, akár tudatos erőfeszítés kell hozzá. Olvassátok el Egyszerű Fordítású Bibliából Hóseás próféta könyvének 1. fejezetét! (A világosabb megfogalmazás és a magyarázó jegyzetek segítenek jobban átlátni.) Ismertétek ezt a történetet? Mit mond ez számotokra Isten jelleméről? Beleillik az istenképetekbe, hogy Ő néha ilyen furcsa dolgokat is kérhet a követőitől? Miért? Beszélgessetek ezekről! Isten hűsége és szeretete dacára saját választott népe újból és újból fellázadt ellene. A Szentírás ezért mutatja be többször is úgy az Urat, mint aki egy rossz házasságban...

2025/1/10 - A hatalom gyakorlásának szabályai (március 8.)

  10. A hatalom gyakorlásának szabályai (Március 8.) A hatalom Gyerek voltam még, amikor egy idős lelkész megtanított nekem egy szójátékot: "Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hat alma sok, annak hatalma sok, de akinek hatalma nincs, annak hat alma sincs." A közmondás azt az ironikus gondolatot hordozza, hogy a hatalom és az anyagi javak közötti összefüggés sokszor igazságtalanul alakul. A hatalommal bírók könnyebben jutnak hozzá a javakhoz, míg a hatalom nélküliek számára az alapvető dolgok is elérhetetlenek lehetnek. Szerinted mit jelent a hatalom? Neked milyen hatalmad van? Kik azok, akik rajtad gyakorolnak hatalmat és hogy viseled? Van olyan személy, akit felruháztál hatalommal?   Közjogi értelemben, a hatalom megszerzésének két útja van. Demokratikus környezetben a választók felhatalmaznak valakit közvetlenül, vagy megbízott küldöttjeik által. Ebben az esetben a polgárok legalább egyszerű többsége átadja valakinek, vagy egy csoportnak a hatalom gyakorlásának jogát, am...

2025/1/2 – Szövetség és szeretet (január 11)

 2. Szövetség és szeretet (Január 11.) Keresztény körökben gyakran emlegetjük a görög agapé szót, amely a feltétlen, önfeláldozó és önzetlen szeretetet jelöli. Ezért ezt a szót gyakran egyedül Isten szeretetével azonosítjuk. Az igazság azonban az, hogy emberek is képesek így szeretni. Sőt, Isten is képes máshogyan szeretni, hiszen a szeretet saját természeténél fogva egy többdimenziós dolog. Így amíg az alábbi jól ismert versben az eredeti szöveg az agapét használja (“Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” János 3:16), addig például János 16. fejezetének 27. versében a fileó kifejezés áll az eredetiben („Mert maga az Atya szeret titeket, mivelhogy ti szerettetek engem”.) Egy újabb görög szó, amit ugyanúgy a szeretetre használunk, de annak valahogy egy másik rétegét fogja meg. A fileo a baráti szeretetet jelöli, ezért úgy is lefordíthatnánk, hogy ‘kedvel’. Tehát az utóbbi bibliaverset val...