Ugrás a fő tartalomra

2024/3/9 - Viszályok Jeruzsálemben (augusztus 31)


 

9. Viszályok JeruzsálembenGondolatébresztő illusztrációk.png


És amikor imádkoztok, bocsássatok meg annak, aki ellen valami panaszotok van, hogy mennyei Atyátok is megbocsássa nektek vétkeiteket

Márk 11:25


Veszélyes dolog a vallás.


Mindig is voltak, akik Messiásként mutatkoztak be, de pusztulást hoztak. Ezen a héten is rendőrök ezrei hatoltak be egy vallási táborba a Fülöp-szigeteken, hogy egy befolyásos lelkipásztort keressenek, akit többek között gyermekekkel való szexuális kereskedelemmel vádolnak. Apollo Quiboloy lelkipásztor „Isten választott fiának” nevezi magát.


Honnan tudod, hogy a te Messiásod az igazi, és nem holmi szélhámos? Az emberek hiszékenysége és valamilyen vallásos köntös sok ember megkárosításához vezetett már. Te biztonságban vagy?


Például itt van ez a Jézus is. Ismered? Tudod, ki ő? Názáretből jött (Márk 10,47) – elég gáz hely, ha engem kérdezel. Elég karizmatikus figura, hiszen sokan bölcs rabbinak, tanítónak tartják iskolázatlansága ellenére (Márk 9,5. 10,17). Mások azt híresztelik, Dávid leszármazottja, az Ő trónörököse, királyságának felvirágoztatója (Márk 10,47-48). Ő “Emberfiának” mondja magát. Tudod, az “Emberfia” az aki Istennel együtt Uralkodhat Dániel próféta könyve szerint (Márk 2,10. 8,30. 14,62; vö. Dániel 7:13-14). Közeli csatlósai azt mondják ő a “Felkent” (a Messiás, vagy Krisztus, Márk 8,29). Futótűzként terjed ennek az új politikai vezetőnek a befolyása, a tömegek nyitottak a jézusi tanítások elfogadására, az ő életmódját sokan követik.


Nem félsz ettől a szélhámostól? — kérdezhették az írástudók, farizeusok és az akkori politikai-vallási vezetők. Ugyanezt kérdezik ma is sokan…


Nézzük akkor, mit csinál ez a “Talán Szélhámos”, “Talán Messiás” Márk evangéliuma következő részében. Döntsd el te magad, hogy szívesen követnéd-e az ő alternatív útját, vagy inkább a bevett és a “birodalom” által jóváhagyott utat követnéd! Márk evangéliuma 11-12. fejezetei több anekdotában is bemutatják ezt a két utat különböző vitákon, viszályokon keresztül. A szöveg bemutatja, ahogy Isten népének megválasztott és felszentelt politikai-vallási vezetői felveszik a harcot ezzel a Jézus nevű rabbival — egyesek szerint “eretnekkel”.


Harci szekér, vagy igavonó állat

Magasrangú megválasztott személyek tisztségükbe való beiktatásakor különböző szertartásokat szoktak tartani. Ilyen szertartások alkalmával jelképes cselekedetek, jelképes tárgyak kerülnek elő, amik sokat elmondanak arról, hogy milyen személy az, akit felavatnak, és pontosan mire is avatják fel, valamint kik azok, akik támogatják.

Ha teheted, olvasd el ezzel a szemüveggel Jézus bevonulásának történetét (Márk 11:1-11)! Kik voltak jelen ezen a neves alkalmon, és milyen fontos korabeli csoportok, közösségek vannak még ezen a jeles eseményen, akik nem kerülnek itt felsorolásra? Mit jelentenek azok a szavak, amit a sokaság mondott, valamint a ruhák, lombos ágak, amelyeket használtak? Mit jelenthet, hogy a főszereplő (ez a bizonyos “Názáreti Jézus”), egy igavonó állaton vonult be, és nem harciszekérrel? Ha teheted, olvasd el Zakariás 9. fejezetét is, különös tekintettel a 9. versre, amivel nagy valószínűség szerint Márk evangéliumának írója direkt próbálta összekapcsolni ezt a történetet!


Kívülállók gyűlölete, vagy kívülállók befogadása

Furcsa egy király, nem? És nem csak azért, mert nem egy felfegyverzett sereggel, és harci szekerével vonult be. Említettük Zakariás 9:9-et. Ha kiragadjuk a szövegkörnyezetből, nagyon cukin hangzik. De, ha megnézzük a szövegkörnyezetet, akkor felvet kérdéseket. Ítéletet hirdet a szöveg Tírusz, Askelón, Gáza és Asdód területei felett. Először azt írja: “Házam [Izrael] mellett táborozok, hogy megvédjem azoktól, akik arra járnak [más népek]. Nem támadhat rájuk többé fosztogató, mert ezentúl figyelek majd rájuk.” Majd azt, hogy “Felbuzdítom fiaidat, Sion, a görögök ellen, és olyanná teszlek, mint a hős kardja”.


Hogy fogja ezt véghezvinni ez a poros tanító, aki a szeretetről beszél, és földművesek, halászok követik őt? A mostani elnyomó néppel mit fog kezdeni? Kiűzi ezeket a semmirekellő ellenségeinket? — kérdezték valószínűleg a farizeusok. 


Ezek mögött a kérdések mögött milyen szemüveget, lelkiállapotot, hozzáállást vélsz felfedezni?


Ahogy az bevett szokás volt az ősi Közel-Keleten, ahol a vallási vezetők politikai vezetők is voltak egyben, a király bevonulása a fővárosba sokszor valamilyen templomi helyzettel folytatódott (lásd 1Makkabeus 4,36-tól). Vajon milyen reformot fog hirdetni ez a “Talán Szélhámos”, “Talán Messiás”? Milyen szemüveg lesz rajta? Vajon a külső ellenség gyűlöletére, vagy valamilyen belső reformra fog motiválni? Vajon mi lesz az alázatos király “programja”?


Olvasd el Márk 11:15-19-et, és próbálj meg válaszolni a fenti kérdésekre! A válaszadást árnyalhatja néhány fontos tudnivaló. Először is, az áldozati rend fenntartásához azoknak a messziről érkező embereknek, akik nem tudnak magukkal hozni áldozati állatot, valahol muszáj volt beszereznie az “oltárravalót”. Másodszor pedig, ez a kereskedés a templom területén belül folyt, méghozzá ott, ahová a pogányok is beléphettek. Véletlenül sem a csak-zsidóknak fenntartott területen, nehogy őket megzavarja. Íme az uralkodó osztály rablóként fosztogatja a népet, majd a templomban keresnek menedéket, meggátolva a legsebezhetőbbeket attól, hogy Istenhez jöjjenek.


Jézus kiállt ellenük. Jézus kiállt a legsebezhetőbbek mellett.


Gondolod, hogy ő a Felkent? A Messiás? Te most már beállnál mögé?


Olvasd el te is ezeket a részeket, és döntsd el, hogy Ő-e a te Messiásod! Csatlakozz te is a jézusi úthoz!


Zsombi


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2015/3/12 - Pál missziója és üzenete

Mielőtt belekezdenénk Pál „missziói stratégiájának” tanulmányozásába, érdemes megemlítsük, hogy ha Pál nincs, emberileg nézve nincs keresztyénség. Ő volt a nagybetűs MISSZIONÁRIUS. Pálnak egyetlen dolog kötötte le minden idejét és figyelmét, ez pedig a misszió volt. Igen, jól értetted. Mindent hátrahagyott, minden mást feleslegesnek ítélt, és teljes erővel arra a küldetésre koncentrált, amit a Damaszkusz felé vezető úton kapott ( ApCsel 9:1-31 ). Ez egy jól felépített stratégiát eredményezett, aminek nézzük most meg néhány pontját!

2024/3/4 – Példázatok (július 27)

  Példázatok Ezt is mondta nekik: „Gondoljátok át alaposan, amit hallotok! Amilyen mértékkel mértek, ugyanazzal fognak nektek is mérni. Sőt, még ráadást is kaptok. Akinek ugyanis már van, annak majd még többet adnak. Akinek azonban nincs, attól még azt is elveszik, amije eddig volt.” Márk evangéliuma 4,24-25 EFO Talán már nektek is feltűnt, de Jézusnak gyakran voltak nehezen érthető mondatai, amik már akkor fejtörést okoztak hallgatóinak. Most, 2000 évvel később, a Biblia olvasóit pedig még inkább zavarba ejtik ezek a megszólalások. Gondoljatok csak az olyan kijelentésekre, mint a fentebbi alapige! Próbáljátok megfejteni, mit jelenthet ez a mondat önmagában! A kérdést akár találós kérdésként is feltehetnénk: mi az, amiből ha valakinek van, még többet kap belőle, ha viszont nincs (vagy úgy tesz, mintha nem lenne), akkor a meglévőt is elveszik tőle? Természetesen nehéz megoldást találni egy ilyen gondolatra, különösen ha kiragadjuk azt a szövegkörnyezetéből. Hiszen Jézus mindig valamily

2014/1/4 Gyermekek tanítása

„A főpapok és a törvénytanítók látták Jézus csodálatos gyógyításait, és hallották, amint a gyerekek a Templom területén így kiáltoznak:  » Hozsánna a Dávid Fiának!« Mindezek miatt nagyon megharagudtak, és megkérdezték Jézustól:  » Nem hallod, mit kiabálnak ezek a gyerekek?!«  » Hallom! — válaszolta Jézus. — De bizonyára olvastátok ezt az Írásban: A csecsemők és a kisgyermekek szája által szereztél magadnak dicséretet.«” (Máté 21:15-16 - EFO) Ma olyan korban élünk, ahol egyre nagyobb hangsúlyt fektet a társadalom és a média a korai felnőtté válásra. Az új generációnak egyre több és egyre nehezebb feladatokkal kell szembenézniük. Fontos az oktatás, a tananyag, a színvonal tartása a környező országokhoz képest. Felnőttek irányítanak, és így mintha mindenki megfeledkeznek arról, hogy kiket is érintenek ezek az elvárások. Jézus viszont kiemelt egy csoportot, akiknek jó tulajdonságait példaként állítja a felnőttek elé, és ez a csoport a gyermekek. De miért is emelte ki Jézus ilyen